10.3k views
1 vote
Kim was selling cookies. She decided to sell them individually instead of by-the-box. Each type of cookie had a different cost. Her first customer bought three Thin Mints and two Trefoils for a Cost of $1.35. The second customer bought five Thin Mints and one Trefoil for a cost of $1.55.

How much is one Thin Mint and how much is one Trefoil?

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

This word problem involves solving a set of two equations for two unknowns: M (cost of 1 thin mint), and T (cost of 1 trefoil).

First customer: 3*M + 2*T = 1.35

Second customer: 5*M + 1*T = 1.55

Solving the second equation for T: T = 1.55 - 5*M

Then, we can plug this into the first equation:

3*M + 2*(1.55 - 5*M) = 1.35

3*M + 3.1 - 10*M = 1.35

-7*M = 1.35 - 3.1

-7*M = -1.75

M = -1.75/-7

M = 0.25 --> one thin mint costs $0.25

Now that we have one price, we can solve for the other one.

T = 1.55 - 5*M = 1.55 - 5*(0.25)

T = 1.55 - 1.25 = 0.30 --> one trefoil costs $0.30

User Orel Biton
by
7.2k points