Answer:
One hot dog costs $1.50 and one hamburger costs $1.75
Explanation:
Let x be the cost of one hot dog and y be the cost of one hamburger.
From the first statement, we can set up the following equation:
3x + 4y = 11.5
Similarly, from the second statement, we can set up another equation:
4x + 3y = 11.25
Now we have two equations with two variables. We can solve for x and y using algebraic methods.
One way to do this is to use elimination. We can multiply the first equation by 4 and the second equation by 3, so that we can eliminate one of the variables:
12x + 16y = 46
12x + 9y = 33.75
Subtracting the second equation from the first, we get:
7y = 12.25
Dividing both sides by 7, we get:
y = 1.75
Now we can substitute y = 1.75 into either of the original equations to solve for x. Let's use the first equation:
3x + 4(1.75) = 11.5
3x + 7 = 11.5
3x = 4.5
x = 1.5
Therefore, one hot dog costs $1.50 and one hamburger costs $1.75.