41.4k views
3 votes
A 25.0 ml of a 0.10 M solution of acetic acid is mixed with a 0.10 M sodium hydroxide solution. Calculate the pH that is expected after 26.0 ml of NaOH had been added.

User Mjkaufer
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Step-by-step explanation:

The concentration of sodium ions is equal to the concentration of NaOH in solution, which is: concentration of Na+ = concentration of NaOH concentration of Na+ = 0.10 M

Substituting the values for Ka, [CH3COO-], and [Na+] into the expression for Ka gives: Ka = [H+](0.051 M) / (0.10 M)

Solving for [H+] gives: [H+] = Ka x (0.10 M) / (0.051 M) [H+] = 1.96 x 10^-5 M

The pH of the solution is calculated using the equation: pH = -log[H+]

pH = -log(1.96 x 10^-5)

pH = 4.71

Therefore, the expected pH of the solution after 26.0 ml of NaOH has been added is 4.71.

User Secan
by
7.0k points