Answer:
costs $1.72 and one pen costs $0.62
Explanation:
Let's use a system of equations to solve for the cost of one notebook and one pen.
Let x be the cost of one notebook and y be the cost of one pen. Then we can set up two equations based on the given information:
4x + 7y = 10.9 (John's purchase)
3x + 4y = 7.4 (Ariana's purchase)
Now we can solve for x and y using elimination or substitution. Here's the elimination method:
Multiply the first equation by 3 and the second equation by -4 to eliminate x:
12x + 21y = 32.7
-12x - 16y = -29.6
5y = 3.1
Solve for y:
y = 0.62
Substitute y = 0.62 into either equation to solve for x:
4x + 7(0.62) = 10.9
4x = 6.86
x = 1.72
Therefore, one notebook costs $1.72 and one pen costs $0.62.