Answer:
1. Differential revenue from operating the warehouse: $1,112,468
2. The proposal should be accepted.
3. Total estimated operating income of the warehouse for 16 years: $234,700.
Explanation:
Question Content Area 1:
Differential revenue from alternatives:
Revenue from operating warehouse:
Years 1-8: $84,900 x 8 = $679,200
Years 9-16: $72,100 x 8 = $576,800
Total revenue = $679,200 + $576,800 = $1,256,000
Revenue from investment in bonds:
Principal = $149,700
Rate = 6%
Time = 16 years
Interest income = $149,700 x 0.06 x 16 = $143,532
Differential revenue from operating warehouse:
$1,256,000 - $143,532 = $1,112,468
Differential cost of alternatives:
Costs to operate warehouse:
Yearly costs = $56,200 x 16 = $899,200
Cost of equipment less residual value:
$149,700 - $27,600 = $122,100
Differential cost of operating warehouse:
$899,200 + $122,100 = $1,021,300
Differential income from operating warehouse:
$1,112,468 - $1,021,300 = $91,168
Question Content Area 2:
Based on the results disclosed by the differential analysis, the proposal should be accepted as it generates a positive differential income of $91,168 over the 16 years compared to the alternative investment in U.S. Treasury bonds.
Question Content Area 3:
If the proposal is accepted, the total estimated operating income of the warehouse for the 16 years would be:
Total revenue - Costs to operate warehouse - Cost of equipment less residual value
$1,256,000 - $899,200 - $122,100 = $234,700
Hope this helps you! I'm sorry if it doesn't. If you need more help, ask me! :]