119k views
4 votes
What is the price of 1 apple if 8 apples cost $4.80

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.60

Explanation:

We take

4.80 / 8 = $0.60 per apple

So, the price of 1 apple is $0.60

User Vladimir Sidorenko
by
8.7k points

No related questions found