93.4k views
4 votes
A businesswoman bought a refrigerator from a manufacturer for $1378 calculate the selling price if she incurs a loss of 3%​

User MrVoid
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

Amount of loss = 3% of $1378


=(3)/(100) * 1,378


=\$41.34

Selling price
=\$1,378-\$41.34


=\$1,336.66

User Shmit
by
6.7k points