120k views
4 votes
A 6-meter roll of fabric costs $15.29. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Arsena
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: $2.55

Explanation:

Unit price = Total cost ÷ Length of fabric

$15.29 ÷ 6 = 2.54833333

Rounded to the nearest tenth is 2.55

User Azmi Kamis
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories