120k views
4 votes
A 6-meter roll of fabric costs $15.29. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Arsena
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer: $2.55

Explanation:

Unit price = Total cost ÷ Length of fabric

$15.29 ÷ 6 = 2.54833333

Rounded to the nearest tenth is 2.55

User Azmi Kamis
by
7.5k points