65.6k views
1 vote
A 2-pound bag of corn costs $3.20. What is the price per ounce?

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.10

Explanation:

2 pound = 32 ounces

32 ounces = $3.20

What is the price per ounce?

3.20 / 32 = $0.10

So, the price per ounce is $0.10

User Horgh
by
7.5k points