235k views
2 votes
Dolly buys 12 identical pens for $9.48 how much does each pen cost

User SkypeDogg
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.79

Explanation:

$9.48 ÷ 12= 0.79

each pen costs $0.79

User Acfreitas
by
7.0k points