43.5k views
1 vote
The students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with t tickets sold.

$800 = $16t

What is the unit rate in the equation above?
A.
$784 per raffle ticket
B.
$16 per raffle ticket
C.
$50 per raffle ticket
D.
$800 per raffle ticket

User Himansu
by
8.0k points

1 Answer

6 votes
C. $50 per raffle ticket
User Marten Bauer
by
7.9k points