47.1k views
5 votes
A man of mass 50kg ascends a flight of stairs 5m high in 5 seconds.If acceleration due to gravity is 10m/s the power expended is

User Zhiyuan
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

490 W

Step-by-step explanation:

F = ma = (50 kg)(9.8 m/s²) = 490 N (Weight = W = mg)

Work = W = Fd = (490 N)(5 m) = 2450 J

Power = W/t = 2450 J / 5 s = 490 J/s = 490 W (watts)

User Zealous
by
7.5k points