72.3k views
5 votes
The volume of a storage unit needs to be 400 cubic ft with a width of 10ft and a lengths of 8 ft. What does the height of the unit need to be?

1 Answer

6 votes

Answer:

to find the height of the storage unit, we can use the formula for volume:

Volume = length x width x height

We know that the volume needs to be 400 cubic ft, the width is 10ft and the length is 8ft. So, we can plug in these values and solve for the height:

400 = 8 x 10 x height

400 = 80 x height

height = 400/80

height = 5 ft

Therefore, the height of the storage unit needs to be 5 ft.

User VLAZ
by
7.2k points