76.6k views
1 vote
Abdul bought 24 pounds of rice for $12. How many dollars did he pay per pound of rice?

User Techmaddy
by
9.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Abdul paid $0.50 per pound of rice ($12 divided by 24 pounds).

User Will Kanga
by
7.5k points

Related questions

2 answers
2 votes
122k views