Answer:
Cost of jar of cottage cheese = € 3.20
Cost of a bun = € 1.20
Explanation:
Framing and solving system of linear equations:
Let the cost of 1 jar of cottage cheese = x
Let the cost of 1 bun = y
Cost of 2 jar of cottage cheese = 2x
Cost of 3 bun = 3y
Cost of 2 jars of cottage cheese + cost of 3 buns = € 10
2x + 3y = 10 ------------------(I)
Cost of a jar of cottage cheese = 2 + cost of a bun
x = 2 + y ----------------(II)
Substitute x = 2 + y in equation (I),
2*(2+y) + 3y = 10
Use distributive property,
2*2 + 2*y + 3y = 10
4 + 2y + 3y = 10
Combine like terms,
4 + 5y = 10
Subtract 4 from both sides,
5y = 10 - 4
5y = 6
Divide both sides by 5
y = 6 ÷ 5

Substitute y = 1.2 in equation (II),
x = 2 + 1.2
