136k views
1 vote
Hi, can you please help me with math, I think the exercises solving is probably with x and y.

Thank u very much:) 1. Two identical jars of cottage cheese and 3 buns of the same type cost 10 euros. A jar of cottage cheese is 2 euros more expensive than a bun. How much is a jar of cottage cheese and how much is a bun?
2. The sum of two numbers is 56 and the difference is 14. Find those numbers.
Again, Thank u!​

User Ggdx
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

a= first form a equation

lets call the cheese c and the buns b

2c+3b=10

c=2+b

3c+4b=12

now its a simultaneous equation

2c+3b=10 x3

3c+4b=12 x2

6c+9b=30

6c+8b=24

1b=6

b=6

now substitute it in to 2c+3b=10

2c+18=10

2c+-8

so c=$4

b= 56 difference 14

56/2=28

28-7

21

28+7=35

so the 2 numbers are 21 and 35

User Aaron Bell
by
7.5k points