122k views
1 vote
Someone pls do this you don’t have to do all questions. The questions r in the photo

Someone pls do this you don’t have to do all questions. The questions r in the photo-example-1
User Gorka
by
7.5k points

2 Answers

3 votes
The answer is I don’t know and don’t disturb
User Cerise
by
7.1k points
2 votes

Explanation:

Refer to workings and add the units.

Finish by doing the additions

1. Add beef, onion, potato, tomato and asparagus in the workings

2. Add chicken pea, lentils, onion, potato, tomato and asparagus.

Deduct the total in number 2 from the total in number 1 to get the amount saved.

3. A container of rice milk 3.49

2lb of strawberries at 4.99 per lb= 2 x 4.99 = 9.98

6 babanas at 0.75 each = 6x 0.75 = 4.5

Add together

3.49 + 9.98+4.50 = $17.97

Remember to add units in your workings

Someone pls do this you don’t have to do all questions. The questions r in the photo-example-1
User Maloric
by
7.9k points