62.0k views
2 votes
Hi, can you please help me with math, I think the exercises solving is probably with x and y. Thank u very much:) 1. Two identical jars of cottage cheese and 3 buns of the same type cost 10 euros. A jar of cottage cheese is 2 euros more expensive than a bun. How much is a jar of cottage cheese and how much is a bun? 2. The sum of two numbers is 56 and the difference is 14. Find those numbers. Again, Thank u!​

User Dotjoe
by
6.9k points

2 Answers

1 vote

so hmm the reply above is very nice by "2023Kl" for 2)

let's poke the one before 2)

J = Jar of cottage cheese price

B = Buns of bread price

so two J and three B cost €10, that means 2J + 3B = 10.

we also know that one J is €2 more than a B, so J = B + 2.


J=B+2 \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ 2J+3B=10\implies \stackrel{\textit{substituting from above}}{2(B+2)+3B=10}\implies 2B+4+3B=10 \\\\\\ 5B+4=10\implies 5B=6\implies B=\cfrac{6}{5}\implies \boxed{B=1.2} \\\\\\ J=B+2\implies J=\cfrac{6}{5}+2\implies J=\cfrac{6+10}{5}\implies J=\cfrac{16}{5}\implies \boxed{J=3.2}

User Tadman
by
7.2k points
7 votes

Answer: 2. Two numbers are 35 and 21

Explanation:

( see images!)

Hi, can you please help me with math, I think the exercises solving is probably with-example-1
Hi, can you please help me with math, I think the exercises solving is probably with-example-2
User Jamesmhaley
by
7.6k points