179k views
3 votes
milk seller had 23.45 L. milk. He added 3.625 L water to it. How much was the quantity of the resultant mixture?

User TommyD
by
6.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Step-by-step explanation: given: quantity of milk=23.45

quantity of water=3.625

(he added 3.625 L water in the 23.45L milk)

quantity of milk+quantity of water

23.45+3.625

=27.075L

therefore, quantity of resultant mixture is 27.075 Liter

User Piyush Malaviya
by
7.1k points
4 votes

Answer:

27.075L

Explanation:

final quantity the milk seller had = milk before adding Water + water added

23.45 + 3.625

27.075L

User Rizvan
by
7.1k points