217k views
4 votes
Solve every single thing on tha page please

Solve every single thing on tha page please-example-1
User Hennes
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Answer = 21 Sacks

Explanation:

First, we need to calculate how much flour the baker will use in 20 days:

Amount of flour used per day for 64 loaves = 64 loaves/day x 400 g/loaf = 25,600 g/day

Amount of flour used in 20 days = 25,600 g/day x 20 days = 512,000 g

Next, we need to convert the amount of flour used into kilograms:

512,000 g ÷ 1000 g/kg = 512 kg

Finally, we need to calculate the minimum number of 25 kg sacks the baker should order:

Number of 25 kg sacks = 512 kg ÷ 25 kg/sack ≈ 20.48

Since the baker cannot order a fraction of a sack, he will need to order at least 21 sacks to last him for 20 days.

User Andrew Axton
by
6.4k points