Answer:
the velocity of the man is 5 m/s.
Explanation:
The kinetic energy of a moving object is given by the equation:
K.E. = 0.5 * m * v^2
where
K.E. is the kinetic energy
m is the mass of the object
v is the velocity of the object
In this problem, we are given that the man has a mass of 60 kg and a kinetic energy of 750 J.
So,
750 J = 0.5 * 60 kg * v^2
Solving for v:
v^2 = (2 * 750 J) / 60 kg
v^2 = 25 J/kg
v = sqrt(25 J/kg)
v = 5 m/s
Therefore, the velocity of the man is 5 m/s.