47.1k views
4 votes
What is the mass of 3.01x 1022 molecules of phosphorus, P4 ? {R.AM for phosphorus is 31} *​

User RPB
by
7.5k points

1 Answer

5 votes
i believe molar mass of P4 (phosphorus) is 4 x 31 = 124 g/mol (31 is the atomic mass of phosphorus).

To find the mass of 3.01 x 10^22 molecules of P4, we need to first calculate the number of moles of P4 in 3.01 x 10^22 molecules.

Number of moles = Number of molecules / Avogadro's number
Number of moles = 3.01 x 10^22 / 6.022 x 10^23
Number of moles = 0.005

Now that we know the number of moles, we can use the molar mass to calculate the mass:

Mass = Number of moles x Molar mass
Mass = 0.005 mol x 124 g/mol
Mass = 0.62 g

Therefore, the mass of 3.01 x 10^22 molecules of P4 is 0.62 g.
User Shongsu
by
7.0k points