57.8k views
1 vote
Find the unit rate for each, then tell which is the least expensive brand.

Bugsy-B: $9.99 for 64 ounces, How many dollars per ounce?
Tazi-D: $2.25 for 16 ounces, how many dollars per ounce?

User Jad
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Answer: Tazi-D

Bugsy-B: 0.16 per ounce

Tazi-D: 0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

divide the $ by the ounce for both.

User Rwallace
by
7.4k points