101k views
5 votes
what is the speed of an object with a mass of 192 kg when it hits the ground if it is dropped from a height of 13 m

User Ybonda
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

V=15.96M/S OR ~16M/S

Step-by-step explanation:

SINCE IT IS DROPPED, INITIAL VELOCITY WILL BE ZERO

U = 0

V = ?

S = 13M

ACCELERATION DUE TO GRAVITY

A = 9.8m/s²

USING KINEMATIC FORMULA


v {}^(2) = u {}^(2) + 2as


v { }^(2) = 0 + 2(9.8)(13) \\ v {}^(2) = 254.8 \\ v = 15.96m/s

User CamiEQ
by
7.3k points