88.8k views
3 votes
A1 L sample from Tempe Town lake has a pH of 3. 57. Exhaust from cars on nearby highways

often mixes with rain to form HNO3. Use this information to answer the following questions.

1. What is the concentration of H+ ions in the sample?

2. If it took 80 ml of 1 M NaOH to neutralize 250 ml of the acidic solution, what is the

molarity of HNO3 in the sample?

3. How many moles of HNO3 are in the

solution?

User Hzap
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

see explanations

Step-by-step explanation:

1. pH = -log [H+]

so [H+] = 10^(-pH) = 10^(-3.57) = 2.7 x 10^(-4) M

2. neutralize implies mol acid = mol base

so [HNO3] = (1 M) * (0.080 L) / (0.250 L) = 0.32 M HNO3

3. mol HNO3 = molarity of HNO3 * volume of HNO3

= 0.32 M HNO3 * 0.250 L HNO3 = 0.080 mol HNO3

User Acarbalacar
by
7.3k points