222k views
3 votes
HELP ASAP A certain breand of nuts costs $3.20 for 16 ounces what is the unit rate

round to nearest hundredth show me how your raio should be set up

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.20 : 1 ounce

The nuts cost 20 cents per ounce.

Explanation:

First, set up the ratio

$3.20 : 16 ounces [cost : weight]

Next, to find the price per ounce, divide each side by 16

$3.20 / 16: 16 ounces / 16

$0.20 : 1 ounce

User Merilyn
by
7.3k points