1. The transportation cost included in each purchase should be recorded as a cost of the inventory.
2. Cost of Goods Available for Sale (FIFO) = $1141.25
Cost of Goods Sold (FIFO) is $535.00
Cost of Ending Inventory (FIFO) is $606.
1. The transportation cost should be recorded as a cost of the inventory because it is an integral part of acquiring the inventory and bringing it to the spa's location, directly impacting the total cost of the inventory.
This aligns with generally accepted accounting principles (GAAP) for including all costs necessary to get the inventory ready for sale in the inventory's cost.
2. Cost of Goods Available for Sale (FIFO):
Total Cost = (10 * $8.50) + (25 * $10.50) + (15 * $12.50) + (50 * $12.50) - (625*3%)
= $1141.25
Cost of Goods Sold (FIFO):
Cost of 50 units sold in June = (10 units * $8.50) + (25 units * $10.50) + (15 units * $12.50) = $85 + $262.50 + $187.50
= $535.00
Cost of Ending Inventory (FIFO):
= $1141 - $535
= $606