Answer:
0.00001 M
Step-by-step explanation:
The pOH of a solution is defined as the negative logarithm of the hydroxide ion concentration:
pOH = -log[OH-]
Therefore, we can rearrange this equation to solve for [OH-]:
[OH-] = 10^(-pOH)
If the pOH of a solution is 5.0, then:
[OH-] = 10^(-5.0)
[OH-] = 1.0 x 10^(-5.0)
[OH-] = 0.00001
Therefore, the hydroxide ion concentration of the solution is 0.00001 M.