190k views
3 votes
Estrella is the manager of a candy store. She is in charge of buying

candy for the store to sell. She buys candy from a wholesaler for $6 per
pound. The wholesaler also charges a fee of $250 for each bulk
purchase. Estrella then sells the candy for $10 per pound. Calculate the
cost to buy 75 pounds of candy from the wholesaler.

$725

$675
$650
$700

User Rkapl
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Cost of 75 pound of candy = 75×6 = $450

Additional fee for each bulk = $250

Total = $700

Therefore, $700 is the correct answer.

User Arslan Tariq
by
7.2k points