menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At the grocery store 5 apples cost 4.25. how much will one apple cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At the grocery store 5 apples cost 4.25. how much will one apple cost?
asked
Jun 4, 2024
12.7k
views
0
votes
At the grocery store 5 apples cost 4.25. how much will one apple cost?
Mathematics
college
Jwimberley
asked
by
Jwimberley
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$0.85. Divide the cost by the amount of apples.
Blackend
answered
Jun 6, 2024
by
Blackend
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer:$0.85
Step-by-step explanation: 4.25/5=0.85
Nerdoc
answered
Jun 9, 2024
by
Nerdoc
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org