12.7k views
0 votes
At the grocery store 5 apples cost 4.25. how much will one apple cost?

User Jwimberley
by
6.4k points

2 Answers

3 votes
$0.85. Divide the cost by the amount of apples.
User Blackend
by
7.4k points
7 votes

Answer:$0.85

Step-by-step explanation: 4.25/5=0.85

User Nerdoc
by
7.4k points