12.7k views
0 votes
At the grocery store 5 apples cost 4.25. how much will one apple cost?

User Jwimberley
by
7.0k points

2 Answers

3 votes
$0.85. Divide the cost by the amount of apples.
User Blackend
by
7.8k points
7 votes

Answer:$0.85

Step-by-step explanation: 4.25/5=0.85

User Nerdoc
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories