menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Homework: 1. The cost of 4 cartons of milk is $12. What's the unit price? Ratio $12:4 cartons of milk
asked
Jun 26, 2024
27.5k
views
5
votes
Homework: 1. The cost of 4 cartons of milk is $12. What's the unit price? Ratio $12:4 cartons of milk
Mathematics
college
Hohonuuli
asked
by
Hohonuuli
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
the unit rate is 3 the reqson i know is bc i took the test
Hitch
answered
Jun 27, 2024
by
Hitch
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The answer unit rate is $3 you would divide the whole by the part to get that
The answer is $3 per carton
Bret
answered
Jul 2, 2024
by
Bret
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.6m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org