27.5k views
5 votes
Homework: 1. The cost of 4 cartons of milk is $12. What's the unit price? Ratio $12:4 cartons of milk​

User Hohonuuli
by
6.7k points

2 Answers

2 votes
the unit rate is 3 the reqson i know is bc i took the test
User Hitch
by
8.0k points
6 votes
The answer unit rate is $3 you would divide the whole by the part to get that
The answer is $3 per carton
User Bret
by
7.1k points