27.5k views
5 votes
Homework: 1. The cost of 4 cartons of milk is $12. What's the unit price? Ratio $12:4 cartons of milk​

User Hohonuuli
by
7.9k points

2 Answers

2 votes
the unit rate is 3 the reqson i know is bc i took the test
User Hitch
by
8.8k points
6 votes
The answer unit rate is $3 you would divide the whole by the part to get that
The answer is $3 per carton
User Bret
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories