menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If three hamburgers cost $7.50 altogether what is the price of one hamburger
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If three hamburgers cost $7.50 altogether what is the price of one hamburger
asked
Oct 11, 2024
163k
views
2
votes
If three hamburgers cost $7.50 altogether what is the price of one hamburger
Mathematics
high-school
Cydrick Trudel
asked
by
Cydrick Trudel
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
$2.50
Explanation:
Flarosa
answered
Oct 12, 2024
by
Flarosa
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The cost of one hamburger is $2.50.
To find the unit rate, we divide the total cost by the quantity. This would look like:
$7.50 / 3 = cost of one hamburger
Because $2.50 suffices this expression, we know $2.50 is the price of one hamburger.
Eat At Joes
answered
Oct 17, 2024
by
Eat At Joes
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 6, 2024
2.0k
views
Indigo and her children went into a restaurant and she bought $42 worth of hamburgers and drinks. Each hamburger costs $5.50 and each drink costs $2.25. She bought a total of 10 hamburgers and drinks altogether.
Grisha Levit
asked
Jul 6, 2024
by
Grisha Levit
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
2.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org