163k views
2 votes
If three hamburgers cost $7.50 altogether what is the price of one hamburger

2 Answers

3 votes

Answer:

$2.50

Explanation:

User Flarosa
by
8.2k points
5 votes
The cost of one hamburger is $2.50.

To find the unit rate, we divide the total cost by the quantity. This would look like:

$7.50 / 3 = cost of one hamburger

Because $2.50 suffices this expression, we know $2.50 is the price of one hamburger.
User Eat At Joes
by
7.1k points