Answer:
17.0 kg
Step-by-step explanation:
The kinetic energy (KE) of the system can be expressed as:
KE = (1/2)mv^2
where m is the mass of the cart and student combined, and v is the velocity of the cart.
We know that KE = 4896 J and v = 12 m/s. We can rearrange the equation to solve for m:
m = 2KE/v^2
m = 2(4896 J) / (12 m/s)^2
m = 17.0 kg
Therefore, the mass of the student and cart combined is 17.0 kg.