Explanation:
cost1(t) = 100.25t + 6500
cost2(t) = 225.5t + 4496
both companies charge the same for the amount of t (tons), when both functions deliver the same result :
100.25t + 6500 = 225.5t + 4496
2004 = 125.25t
t = 2004/125.25 = 16
1. for the transport of 16 tons of sugar they both charge the same.
2. that charge is
100.25×16 + 6500 = $8,104