117k views
4 votes
A 5-yard roll of tape costs $0.30. What is the unit price?

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.06/yrd

Explanation:

you want to divide the cost by the amount of units purchased.

.30/5=.06

this would mean your price per unit is 6 cents

User Vabanagas
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories