94.5k views
3 votes
REVIEW

At a grocery store, Ethan buys 4 bananas and 5 oranges for $5.60. The total cost of one banana and one orange is $1.20.
How much does each orange cost?

User Demeteor
by
8.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer to your problem is, $0.60

Explanation:

1 banana and 1 orange = 1.20.

We divide next:

1.20 / 2 = 0.60.

We know that because in the question it says one banana and one orange is 1.20. Next we divide because two items are sharing the same number.

1.20 / 2 = ? ( ? = 0.60 or 0.6 )

Thus the answer to our problem is, $0.60

User Vulcronos
by
7.3k points