165k views
0 votes
The three oldest children need shoes. You find a store that has shoes on sale. All shoes in the store are marked $10 per pair. You have a choice of “Three for the price of two” or “Buy one and get 25% off the second.” Which of these is the best deal? Explain your reasoning.

1 Answer

4 votes
the first choice is the best deal because the first choice would be only $20 for 3 pairs but the second choice is $10 from the first pair plus the 25% off on the second pair makes $12.50 then you would have to add another $10 because you would need 3 pairs of shoes resulting in $22.50 and the first choice would be only $20 for 3 pairs which is cheaper than $22.50 for 3 pairs.
User Monica Cellio
by
7.0k points