31.8k views
5 votes
. 2NaClO3 (s) → 2NaCl (s) + 3O2 (g)

12.00 moles of NaClO3 will produce how many grams of O2?
Molar Mass O= 16 g/mol
Na= 22.9 g/mol
Cl= 35.45 g/mol

User Spir
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

mass of O₂ produced is 576 grams.

What is the stoichiometry of a reaction?

Stoichiometry is the ratio of reactant particles to product particles in a reaction.

2NaClO₃(s) → 2NaCl(s) + 3O₂(g)

Therefore, in the reaction above, the stoichiometry is 2 : 2 : 3. i.e, two parts of NaClO₃ will produce 2 parts of NaCl and 3 parts of O₂.

Hence, if 12.00 moles of NaClO₃ is used, then, moles of O₂ = 3/2 × (12.00) = 18.00 moles.

To calculate mass in grams of O₂ produced, multiply number of moles by molar mass.

m(O₂) = n×M = 18.00×(16×2) = 576 g

Therefore, mass of O₂ produced is 576 grams.

User Reese Moore
by
7.3k points