201k views
3 votes
Target sells 12 bottles of water for $2 and 24 bottles of water for $3. which is the better buy and by how much

example: how much per bottle

User Benjismith
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1/ 24 bottle of water for $3 is a better buy

2/ $0.045

Explanation:

12 bottles of water for $2

2 / 12 =$0.17

So, it costs $0.17 for each bottle of water.

24 bottles of water for $3

3 / 24 = $0.125

So, it costs $0.125 for each bottle of water.

0.17 - 0.125 = $0.045

So, 24 bottles of water for $3 is a better buy by $0.045

User Jonathan Leon
by
8.2k points
1 vote
12 pack: $2/12 = $0.17 per bottle
24 pack: $3/24 = $0.13 per bottle
The 24 pack is the better buy because you will be saving $0.04 per bottle.
User Floatingmuseum
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories