201k views
3 votes
Target sells 12 bottles of water for $2 and 24 bottles of water for $3. which is the better buy and by how much

example: how much per bottle

User Benjismith
by
7.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1/ 24 bottle of water for $3 is a better buy

2/ $0.045

Explanation:

12 bottles of water for $2

2 / 12 =$0.17

So, it costs $0.17 for each bottle of water.

24 bottles of water for $3

3 / 24 = $0.125

So, it costs $0.125 for each bottle of water.

0.17 - 0.125 = $0.045

So, 24 bottles of water for $3 is a better buy by $0.045

User Jonathan Leon
by
7.6k points
1 vote
12 pack: $2/12 = $0.17 per bottle
24 pack: $3/24 = $0.13 per bottle
The 24 pack is the better buy because you will be saving $0.04 per bottle.
User Floatingmuseum
by
8.1k points