Answer:
1/ 24 bottle of water for $3 is a better buy
2/ $0.045
Explanation:
12 bottles of water for $2
2 / 12 =$0.17
So, it costs $0.17 for each bottle of water.
24 bottles of water for $3
3 / 24 = $0.125
So, it costs $0.125 for each bottle of water.
0.17 - 0.125 = $0.045
So, 24 bottles of water for $3 is a better buy by $0.045