138k views
0 votes
$30 for 100 flyers or $65 for 250 flyers?

$30 for 100 flyers or $65 for 250 flyers?-example-1
User Birdy
by
7.2k points

2 Answers

2 votes

Answer: $65 for 250 flyers is cheaper

Explanation:

30 dollars per 100 flyers - 30/100 = 0.30 or 30 cents per flyer

65 dollars per 250 flyers - 65/250 = 0.26 or 26 cents per flyer

User Evan Bloemer
by
7.2k points
3 votes

Answer:

To compare the cost of each option, we need to calculate the cost per flyer.

For the first option, the cost per flyer is:

30 dollars / 100 flyers = 0.3 dollars/flyer

For the second option, the cost per flyer is:

65 dollars / 250 flyers = 0.26 dollars/flyer

Therefore, the second option is cheaper per flyer. However, if you only need 100 flyers, the first option would be more cost-effective.

Explanation:

User Maxim Pontyushenko
by
7.0k points