153k views
5 votes
A 7-pack of felt-tip pens costs $4.65. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

per pen

1 Answer

2 votes

Answer: 0.66 cents per pen

Explanation:

$4.65 for a pack of 7 pens. You want to divide $4.65 by 7 and you get 0.66

User Victor Chekalin
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories