195k views
0 votes
A 2-gallon container of window cleaner costs $34.24. What is the price per quart?

1 Answer

2 votes

Answer: $4.28 per quart

Explanation:

So there is 4 quarts in one gallon. Since there is 2 gallons that means there is 8 quarts total. now you want to take $34.24 and divide it by 8 and you will get $4.28

User Aabilio
by
7.2k points