190k views
3 votes
A band expects to put 16 songs on their next CD. The band writes and records 8.75​% more songs than they expect to put on the CD. During the editing​ process, 60​% of the songs are removed. How many songs will there be on the final​ CD?

User Mike Peder
by
7.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Explanation:

Given that, There are 16 songs that are put on the next CD.And there are 8.75 more songs.Also, 60% of the songs are removed. Based on the above information, the calculation is as follows:

16+(0.875 x 16)=17.4

17.4(0.60 x 17.4)= 181.656 = 182 :)

User Catie
by
7.5k points
4 votes
Let’s see. The band writes and records 8.75% more songs than they expect to put on the CD. So they write and record 16 * 1.0875 = 17.4 songs.
During the editing process, 60% of the songs are removed. So only 40% of the songs remain: 17.4 * 0.4 = 6.96.
Since it’s not possible to have a fraction of a song on a CD, we can round down to get a final answer of 6 songs on the final CD.
User Olenka
by
6.6k points