179k views
0 votes
At a local coffee shop,a bagel cost 1$ore than a cup of coffee. You buy 4 cups of coffee and 6 bagels for a total of $31. Set up a system of equations to determine the price of each item.

User CaffGeek
by
6.8k points

2 Answers

2 votes
coffe- 2.50
bagel 3.50
User James Beith
by
7.7k points
5 votes

Answer: A cup of coffee costs $2.50 and a bagel costs $3.50.

Step-by-step explanation: Let's use the following variables to represent the price of each item:

c: price of a cup of coffee (in dollars)

b: price of a bagel (in dollars)

From the problem statement, we know that:

b = c + 1 (a bagel costs $1 more than a cup of coffee)

We also know that you bought 4 cups of coffee and 6 bagels for a total of $31. This can be expressed as:

4c + 6b = 31

Now we can substitute the first equation into the second equation to eliminate b:

4c + 6(c + 1) = 31

Simplifying this equation, we get:

10c + 6 = 31

Subtracting 6 from both sides, we get:

10c = 25

Dividing both sides by 10, we get:

c = 2.5

Now we can use the first equation to find the value of b:

b = c + 1 = 2.5 + 1 = 3.5

Therefore, a cup of coffee costs $2.50 and a bagel costs $3.50.

User MSepehr
by
7.1k points