203k views
16 votes
Find the number of moles of aluminum in a 3.90 x 1022 atoms sample.

1 Answer

3 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Hi there!

We have,

1 mole of Al = 6.23*
10^(23) atoms

Also given no. of atoms = 3.90 x
10^(22) atoms

Now,

6.23*
10^(23) atoms= 1 mole

1 atom =
(1 )/(6.23*10^(23)) moles

or, 3.90 x
10^(22) atoms =
(1 )/(6.23*10^(23)) *3.90 x
10^(22) moles

Therefore, 3.90 x
10^(22) atoms has 0.0626 mols of Al.

Hope it helps!

User Maciej Dzikowicki
by
6.7k points