135k views
5 votes
Through how many radians does the minute hand of a clock rotate in 21 min ?

User RGBK
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

1 Minutes =2Pi/60

21 Minutes=2Pi/60*21

so the answer is, 2.198

Step-by-step explanation:

we know that

there is 60 min one hour

so the there is 2Pi radians

so 21 minutes is 21/60

and we know the clock hand will travel anticlock wise

and a full circle measures 2Pi radians

and we know that one minute =2Pi /60 radians

so, 21 minutes = (21Pi/60)*60

(Pi=3.14)

21 minutes = 2.19

User Sina Masnadi
by
7.1k points