57.6k views
4 votes
William’s car uses 1 litre of fuel to travel 12km. How much fuel will be needed to travel

420km?

2 Answers

3 votes

Answer:

420km/12km = 35

1×35l = 35lites

rate it 5 stars pls TANXX

User Olja
by
6.5k points
0 votes

Answer:

35 litres

Explanation:

We can use a ratio to solve.

1 litre x litres

------------- = ----------------

12 km 420 km

Using cross products

1 * 420 = 12x

Divide each side by 12.

420/12 = x

35 =x

35 litres

User Coding Mash
by
7.2k points