110k views
2 votes
Foodtown advertised price of $3.25 for a 24-pack of soda seems like a good deal. Every day Abi spends 75 cents in the vending machines at work to buy a can of soda. How much can she save each day by buying the 2-4pack of soda and taking one with her to work?

How much would it cost for Abi to buy 24 sodas at the vending machines at work? (Explain what you did to get your results).

How much can she save each day by buying the 24 pack of soda and taking one with her to work? (Explain what you did to get your results).

User SatelBill
by
7.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

1) To calculate how much it would cost Abi to buy 24 sodas at the vending machines at work, we can multiply the cost of one can ($0.75) by 24 (24 sodas):

Cost at vending machine = $0.75 x 24 = $18

2) To calculate how much Abi can save each day by buying the 24 pack of soda and taking one with her to work, we can subtract the cost of one can at the vending machine ($0.75) from the cost of the 24 pack at Foodtown ($3.25):

Savings each day = $3.25 - $0.75 = $2.50

User GWiz
by
6.7k points