156k views
12 votes
Susan bought 3 pounds of grapes for $2.49 per pound. She also

bought 4 muffins for $0.75 per muffin. How much did she spend
altogether?

1 Answer

9 votes

Answer:

10.47

Explanation:

2.49+2.49+2.49+.75+.75+.75+.75=10.47

User Frank Thomas
by
8.6k points