209k views
2 votes
Plssssss help--- Jordan bought 3 books and Felicia bought 5 books. They spent a total of $60. How much did each book cost if they were all the same price.

User Lok Jun
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Explanation:

$60÷8=$7.50

divide by 8 because 5+3=8

each book should of cost $7.50

User Ruifgmonteiro
by
7.6k points